Jak się przygotować do opieki nad psem?

Tourist with dog in forest

Tourist with dog in forest. Man and his labrador retriever resting on fallen tree.

Między ludźmi a psami może wytworzyć się wyjątkowa więź. Dlatego właśnie tak wiele osób marzy o posiadaniu psa. Jednak pamiętajmy o tym, że pies to nie tylko radość ze wspólnie spędzanych chwil, ale również obowiązek. Jako właściciele psa powinniśmy zapewnić mu możliwie jak najlepsze warunki do życia.

Jak się przygotować do opieki nad psem?

Zanim pies pojawi się w naszym domu musimy kupić niezbędne rzeczy. Jest to tak zwana wyprawka dla psa. Warto zakupić je zanim pies pojawi się w naszym domu, a dzięki temu będziemy mogli poświęcić więcej czasu na zabawę z psem i szkolenie. Wyprawka dla psa powinna zawierać karmę, przysmaki, legowisko, miski, zabawki, a także akcesoria pielęgnacyjne. Karma dla psa powinna być dobrej jakości. Powinniśmy omijać szerokim łukiem marketowe karmy, gdyż zawierają w swoim składzie głównie zboża i znikomą ilość mięsa. Podstawą diety psów jest mięso, dlatego też powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w składzie. Tutaj mamy do wyboru karmę suchą i mokrą. Sucha karma jest najczęściej wybierana, gdyż jest to dobry i stosunkowo tani sposób żywienia psa. Puszki możemy podawać od czasu do czasu jako urozmaicenie diety naszego pupila. Smakołyki są przydatne w czasie szkolenia psa. Dzięki nim nauczymy naszego pupila podstawowych komend.

Kolejną ważną sprawą są miski dla psa. Ważne jest, żeby ustawić je w miejscu, w którym pies będzie mógł spokojnie zjeść. Najlepiej wybrać metalowe lub ceramiczne miski. Oprócz tego nasz pupil będzie potrzebował miejsca do spania. Niektórzy pozwalają psu spać w łóżku, jednak nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Legowisko możemy ustawić w sypialni lub salonie. Ważne jest to, żeby nie przeszkadzać psu kiedy ten będzie spał w legowisku. Jeśli będziemy go budzić, to nie będzie chciał spać w legowisku i znajdzie sobie spokojniejsze miejsce. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele legowisk. Najczęściej spotykane są te materiałowe. Psy małych ras są z reguły bardziej lękliwe od większych. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup namiotu lub pluszowej budy dla psa. Dzięki temu stworzymy naszemu pupilowi bezpieczne miejsce, do którego będzie mógł się schować w każdej chwili. Nie zapominajmy również o zabawkach. Mamy do wyboru wiele zabawek, którymi będziemy mogli się wspólnie bawić. Zabawki są również pomocne kiedy musimy zostawić psa samego w domu. Dzięki temu pies będzie miał zajęcie pod naszą nieobecność i nie zniszczy mebli czy butów.

Posiadanie psa wiąże się z koniecznością wyprowadzania go na spacery. W przypadku szczeniaka najlepiej sprawdzi się obroża i klasyczna smycz. To samo dotyczy psów dużych ras. Obroża i smycz klasyczna dają nam większą kontrolę nad zwierzęciem. Kiedy nauczymy psa podstawowych komend i ładnego chodzenia na smyczy możemy kupić smycz automatyczną. Daje ona psu większą swobodę na spacerach. Jednak pamiętajmy, żeby łączyć ją jedynie z szelkami. Smyczy automatycznej nie poleca się dla dużych psów, a także tych, które nadmiernie ciągną na spacerach. Jeśli pies nadmiernie nas ciągnie, to możemy zastosować specjalne szelki z karabińczykiem z przodu. Ułatwiają one naukę chodzenia na smyczy bez ciągnięcia.

Ostatnie rzeczy, które powinny się znaleźć w wyprawce to akcesoria pielęgnacyjne. Są to szczotka, grzebień, szampon, krople do oczu, krople do uszu i krem ochronny do łap, który przyda się w zimie. Oprócz tego musimy pamiętać o ochronie psa przed kleszczami. Tutaj mamy do wyboru krople, obroże, spraye i tabletki. Regularnie powinniśmy czesać psa i dbać o jego oczy i uszy. Kąpiel wykonujemy kiedy pies jest brudny.

Pamiętajmy również o regularnych wizytach u weterynarza. Jest to ważne, gdyż badania kontrolne pozwolą nam wykryć ewentualną chorobę we wczesnym stadium, co skraca czas leczenia. Co roku musimy zaszczepić psa przeciwko wściekliźnie. Szczepienia to jest obowiązkowe. Wścieklizna to ciężka i śmiertelna choroba, przed którą jedyną obroną dla naszego pupila są właśnie szczepienia.

1 thought on “Jak się przygotować do opieki nad psem?

  1. Mój pies nie lubi spać w legowisku, woli spać w łóżku, albo w innych miejscach, dlatego lepiej się wstrzymać z inwestycją w drogie legowisku na początek.

Comments are closed.